Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Již od roku 1997 pořádáme zimní cyklus Abonentních koncertů - sérii šesti komorních večerů konajících se v třeboňském Divadle J. K.Tyla.
Datum konání akce: | 21.11.2024 |
Čas konání: | 19:00 - 20:30 |
Cena: | 300 - 380 Kč |
Místo: | Divadlo J. K. Tyla |
Organizátor: | Spolek Třeboňská nocturna |
Více informací: | další info |
On-line: |
2. Abonentní koncert: Alinde Quintet
Cena pro třeboňské seniory je 50 Kč (pouze přístavky) - tyto vstupenky pouze v TIC Třeboň.
Anna Talácková – flétna
Barbora Trnčíková – hoboj
David Šimeček – klarinet
Kryštof Koska – lesní Roh
Petr Sedlák – fagot
Alexander von Zemlinsky
Humoreske (Rondo)
Josef Bohuslav Foerster
Dechový kvintet D dur, op. 95
Allegro moderato
Andante Sostenuto
Allegro Scherzando
Moderato e tranquillo - Allegro vivo - Allegro deciso
Darius Milhaud
La cheminée du Roi René (Krb krále René), op. 205
Cortège / Družina
Aubade / Ranní zastaveníčko
Jongleurs / Žongléři
La Maousinglade / Krajina Maousinglade
Joutes sur lArc / Vodní hry u řeky Arc
Chasse à Valabre / Lov u zámku Valabre
Madrigal nocturne / Večerní madrigal
Norman Hallam
Dance Suite
Waltz
Bossa nova
Quickstep
Charleston
Sedmnáct let života Alexandra Zemlinského (1871–1942) bylo spojeno s Prahou. Narodil se ve Stupavě v blízkosti dnešní Bratislavy, vyrostl a vystudoval ve Vídni, kde zahájil kariéru dirigenta i skladatele. Roku 1911 se stal šéfem opery pražského Nového německého divadla, s jehož orchestrem také výrazně modeloval tehdejší pražský koncertní život. V letech 1927–1933 působil v berlínské Krolloper, která byla po nástupu nacionálního socialismu zavřena. Zemlinsky odjel do Vídně, během následujících let několikrát hostoval v Praze u České filharmonie. Po připojení Rakouska k říši volil emigraci do Spojených států, kde nemocen a vyčerpán zemřel. Bezprostředně a žertovně působící Humoreska (Rondo) z roku 1941 byla dílem vytvořeným na objednávku k didaktickým účelům a nevypovídá nic o tíživé situaci, v jaké se její autor nacházel.
Dechový kvintet D dur op. 95 vytvořil Josef Bohuslav Foerster (1859–1951) roku 1909, kdy žil ve Vídni. Foerster vycházel z odkazu velkých osobností romantismu, v dechovém kvintetu jsou však znát i starší vzory, ohlasy, kdy byly v oblibě takzvané dechové harmonie. První věta je budována na třech kontrastních myšlenkách. Druhé větě vládne lyrická melodie, která se promění v taneční úsek v rytmu sousedské, vyvolává však také vzpomínku na suity 18. století. Scherzo je založeno na kontrastu mollového a durového tónorodu a zvukových poloh, hlavní melodii vede klarinet a Foerster plně využil barevné kombinace všech pěti nástrojů. Taneční melodie charakterizuje rovněž finální větu, v níž skladatel uplatnil kompoziční prvek staršího období, fugato.
Francouzský skladatel Darius Milhaud (1892–1974) se pohyboval lehce mezi různými žánry. Roku 1939 byl pověřen vytvořením hudby k úvodní části filmu Cavalcade damour režiséra Raymonda Bernarda podle scénáře Jeana Anouilha. Tato část filmu se odehrávala ve středověku, za vlády krále René dAnjou (autory hudby k dalším částem byli Roger Désormière a Arthur Honegger). Pro Milhauda nebyl později problém vytvořit z hudby k filmu suitu pro dechový kvintet, kterou nazval La cheminée du Roi René (Krb krále René), v níž se objeví hudba dvorského tance, ranní zastaveníčko, zažertují si potulní komedianti, navštívíme Milhaudův rodný kraj v Aix en Provence, řeku Arc a po bujném lovu uzavírá den nokturno.
Britský klarinetista a skladatel Norman Hallam (nar. 1945), po prodělání obrny v dětském věku odkázaný na invalidní vozík, je příkladem nezměrné vůle, s níž dokázal přes handicap svůj talent rozvinout a uplatnit. Působil v několika orchestrech, v letech 1970–1999 byl členem Bournemouth Symphony Orchestra, a zároveň komponoval. Dance Suite vznikla roku 1980 jako dílo „pro pobavení“ pro dechový kvintet Canzona, jehož byl Hallam deset let členem. Styl a charaker díla napovídají názvy jednotlivých vět.
Soubor byl založen v roce 2019. Během pěti let existence uspěl v řadě mezinárodních soutěží (Bucharest International Wind Quintet Music Competition, ODIN International Chamber Music Competition, OPUS International Chamber Music Competition), získal Zlaté pásmo v soutěžní přehlídce Antonína Dvořáka v Praze a je čerstvým držitelem 3. ceny v mezinárodní soutěži Carla Nielsena v Kodani. Členové souboru získávali orchestrální zkušenosti v minulosti mj. ve věhlasných orchestrech mladých (Gustav Mahler Jugendorchester a European Union Youth Orchestra), v současné době zastávají vedoucí pozice v předních českých orchestrech, v České Filharmonii, Orchestru Národního divadla v Praze, Filharmonii Brno, Symfonickém orchestru hl. m. Prahy FOK, a také působí v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu a v PKF – Prague Philharmonia. Jako jednotlivci jsou nositeli ocenění mezinárodních i národních soutěží, Mezinárodní soutěže Pražské jaro (2019), Mezinárodní soutěže v Chieri, Mezinárodní soutěže Pro Bohemia Ostrava, Mezinárodní soutěže Žestě Brno, Czech Clarinet Art. Alinde Quintet je zařazen na Listině mladých umělců Nadace Českého hudebního fondu, pravidelně koncertuje po celé republice i v zahraničí. V září letošního roku soubor zvítězil v mezinárodní soutěži ARD v Mnichově.